Masaż, czyli ratunek dla obolałego ciała i zmęczonego ducha

Ból pleców dotyka wiele osób. Siedzący tryb życia, godziny pracy przed komputerem i stres w pracy niekorzystnie odbijają się na zdrowiu. Niestety, zauważa się to często w momencie, gdy symptomy bólowe mocno dają o sobie znać.

Stres – przyjaciel czy wróg?

Stres potrafi działać motywująco. Mobilizuje do działania, pomaga się skoncentrować na danym zadaniu. Doświadczają go niemal wszyscy, w różnych sytuacjach swojego życia.

Problem zaczyna się wówczas, gdy stres towarzyszy człowiekowi ciągle. Nieustanne uczucie niepokoju, ściskanie w klatce piersiowej, płytki oddech, problemy z układem pokarmowym czy dolegliwości bólowe – na dłuższą metę bywa to destrukcyjne.

Masaż jako sposób na relaks

Zabiegiem, który pomaga w zredukowaniu nieprzyjemnych dolegliwości związanych ze stresem, jest masaż klasyczny. Polega on na stosowaniu mechanicznych bodźców na określone partie ciała, dzięki czemu poprawia się przepływ krwi w tkankach, ustępuje ból, a mięśnie się rozluźniają.

Close-up of face of young woman at massage

Osoby, korzystające z masażu klasycznego obserwują często poprawę jakości życia. Lepiej śpią, nie czują się spięte i przestają uskarżać się na bóle karku czy głowy. Masaż taki wykonywany jest przez fizjoterapeutę, a jego intensywność jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Czy sam zabieg boli?

Odbieranie bodźców, płynących z ugniatania, uciskania czy rozcierania określonych partii ciała jest bardzo różne. Niektórzy są bardziej wrażliwi, inni mniej. Warto zgłaszać fizjoterapeucie ewentualny dyskomfort – dzięki temu masaż będzie przyjemny, a nie bolesny.

Warto wiedzieć, że masaż klasyczny to często nie jeden zabieg, ale ich seria. Zwykle z każdym kolejnym zabiegiem łatwiej jest się rozluźnić, a masaże są coraz lepiej odbierane. Stopniowo obserwuje się ustępowanie bólu i coraz lepsze funkcjonowanie na co dzień.

Co się właściwie dzieje w ciele na skutek masażu?
Stymulacja mechaniczna skóry i tkanek podskórnych korzystnie wpływa na poprawę krążenia – zarówno w skórze, jak i w mięśniach. Dzięki temu tkanki są lepiej dotlenione i ukrwione, a napięcie mięśni jest redukowane.

W przypadku masażu konkretnych grup mięśniowych może nastąpić ich wzmocnienie i poprawa elastyczności. Często klasyczny masaż stosowany jest u sportowców. Nie tylko pomaga on w leczeniu kontuzji, ale i w pobudzeniu mięśni i wzmocnieniu ich siły.

Masaż wpływa zarówno na poprawę zdrowia fizycznego, jak i na relaks psychiczny. Jest to więc swoista pomoc nie tylko dla ciała, ale i dla ducha.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Medica SPA