Niedoceniana witamina D

U prawidłowo odżywiającej się osoby nie powinno być problemu z niedoborem witaminy D. Ponieważ jednak bierze ona udział w budowie kości, warto dbać o to, żeby poprzez dietę i suplementy zawierające witaminę D utrzymywać jej prawidłowy poziom.

Co się dzieje, gdy brakuje witaminy D?

Krzywica u dzieci i rozmiękczanie kości u dorosłych. To główne skutki niedoborów witaminy D w organizmie. Krzywica to choroba, która polega na nadmiernym odkładaniu tkanki nieuwapnionej kosztem tkanki uwapnionej. Skutkiem tego mogą być zmiany w układzie kostnym i zaburzenia rozwojowe.

Rozmiękczenie kości u dorosłych to utrata przez kości odporności na czynniki zewnętrzne, takie jak nacisk, uderzenie czy napięcie. Konsekwencją są deformacje, przede wszystkim kości udowych, miednicy i kręgosłupa.

Na tym nie koniec. Jeśli w organizmie witaminy D jest za mało, rośnie ryzyko otyłości i cukrzycy, chorób zapalnych i układu krążenia. Co gorsza, niedobory witaminy D mogą przyspieszać starzenie organizmu oraz zwiększać ryzyko niektórych nowotworów.

Po czym poznać, że jest jej za mało?

Niektóre z objawów niedoboru witaminy D mogą być trudne do wykrycia. Bo na przykład biegunki i bezsenność mogą mieć wiele różnych przyczyn. Podobnie, jak utrata apetytu a nawet niesmak i pieczenie w jamie ustnej.

Jeśli jednak objawy te występują wspólnie z innymi, takimi jak bóle kostno-mięśniowe czy zaburzenia widzenia, należy zacząć się niepokoić.

U dzieci rzecz wygląda nieco inaczej. O tym, że witaminy D jest za mało, świadczyć może na przykład za płaska tylna część głowy. To skutek rozmiękczenia kości czaszki. Warto także zwrócić uwagę na tak zwany żabi brzuszek. Dobrze widać go, gdy dziecko leży – w takiej sytuacji brzuch jakby rozlewa się na boki.

Skąd brać witaminę D?

W normalnych warunkach witaminę D znaleźć można w jedzeniu. Najwięcej zawiera jej mięso niektórych ryb. Na liście są tuńczyk i łosoś, dorsz oraz śledź, węgorz i sardynka. Można także zażywać tran. Sporo witaminy D mają też ser i żółtko jaj oraz niektóre grzyby. Można ją także znaleźć w margarynie, która jest o nią obligatoryjnie wzbogacana.

A co poza tym? Na rynku znaleźć można suplementy diety zawierające witaminę D, a także witaminę w tabletkach.

Witaminę D oraz szereg innych preparatów witaminowych znajdziesz w dobrych cenach w aptece internetowej Cefarm24 – polecamy!

Ile potrzeba witaminy D?

Tak, jak ze wszystkim, z witamina D nie należy przesadzać. Polski Instytut Żywności i Żywienia określa dzienne normy spożycia witaminy w zależności od wieku. U niemowląt jest to 20 µg, u dzieci do dziewiątego roku życia – 15 µg, a u dorosłych od 5 do 10 µg.

Czy można ją przedawkować?

W tym miejscu pojawia się pytanie: czy możliwe jest przedawkowanie witaminy D? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Bo chociaż wprowadzenie do organizmu nadmiernej ilości witaminy jest trudne, to jednak może się zdarzyć.

Gdyby tak się stało, pojawią się nudności i wymioty, którym towarzyszyć będzie brak apetytu i osłabienie. Innymi objawami są bóle głowy oraz nadmierne oddawanie moczu. Konsekwencją przedawkowania w dłuższym okresie może być zwapnienie organów wewnętrznych.