Barszcz czerwony – smak tradycji

Barszcz to danie doskonale zakorzenione w Polskiej tradycji. W zdecydowanej większości domów gości on na stole w Wigilię. Jednak niewielu z nas jada barszcz na co dzień, a przecież to niezwykle zdrowa i smaczna zupa.

Co to jest barszcz?

Barszcz to ogólne określenie kwaśnej zupy, której podstawą tradycyjnie może być zakwas żytni, kapusta kiszona, ukiszone, lub zaprawione octem buraki albo szczaw. Stąd w Europie Centralnej i Wschodniej znana jest niejedna polewka, określana tym mianem. Mamy zatem barszcz biały, czerwony czy zielony.

Barszcz czerwony uważany był niegdyś za lekarstwo i coś w tym jest. Buraki to bowiem znakomite źródło bardzo wielu witamin, obniżają ciśnienie i pomagają w walce z anemią.

Jaki powinien być dobry barszcz czerwony?

Dobry, czysty barszcz czerwony to przede wszystkim głęboki, czerwony kolor i niepowtarzalny, delikatnie słodko-pikantny smak. Gospodynie domowe przygotowują swój barszcz zarówno na wywarze mięsnym, warzywnym, jak i grzybowym, na zakwasie lub bez niego. Każdy miłośnik tej zupy ma swój ulubiony wariant.

Nieco osobnym zagadnieniem jest barszcz ukraiński. To niezwykle pożywna wersja, pochodząca od naszych wschodnich sąsiadów, z dodatkiem warzyw, fasoli i ziemniaków. Dobry barszcz ukraiński rozgrzewa i krzepi, solidny talerz z powodzeniem zastąpi nam cały obiad.

Barszcz tak naprawdę można przygotować na bardzo wiele sposobów. Istnieją wersje z dodatkiem jabłka, mięsa czy ogórka kiszonego. Może być zabielany śmietaną lub czysty, podawany z uszkami, pierogami, krokietami, pasztecikami, ziemniakami lub z czym tylko sobie wymarzymy.

Jak przygotować barszcz?

Tradycyjnie przygotowanie barszczu rozpoczynamy od nastawienia buraków na zakwas. Taka mikstura niestety gotowa jest zazwyczaj dopiero po 5-7 dniach.

Co jednak począć, jeśli mamy ochotę na tę pyszną zupę teraz, a nie za tydzień? Warto skorzystać z koncentratu barszczu czerwonego. Pozwala on na przygotowanie smacznego i zdrowego barszczu w błyskawicznym tempie. Wystarczy do wybranego wywaru dolać koncentrat barszczu czerwonego, doprawić do smaku i zajadać! Dobrej jakości koncentrat barszczu czerwonego nie zawiera chemii i szkodliwych substancji i stanowi zdrowy, pełnowartościowy i szybki sposób na tę pyszną zupę.

Koncentrat barszczu czerwonego kupisz na sklep.vitapol.pl