Choroby skóry – grzybica

Dokładne i sukcesywne leczenie grzybicy skóry odbywać się może tylko po dokładnym rozeznaniu rodzaju grzyba, który zaatakował nasze ciało. Aby tego dokonać należy wykonać specjalistyczne badania diagnostyczne oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Mykologia, czyli dziedzina zajmująca się badaniem grzybów, jest jedną z najbardziej rozwijających się specjalności w biologii.

Grzybica skóry i jej rodzaje:


– Grzybice zoofilne: są pochodzenia zwierzęcego, czyli zwierzę jest nosicielem i źródłem zakażenia (zazwyczaj stan zapalny jest większy).
– Grzybice antropofilne: są pochodzenia ludzkiego, czyli człowiek jest nosicielem i źródłem zakażenia.

Grzybice można podzielić jeszcze na dwie grupy:


1. Grzybice właściwe skóry, które klasyfikuje się na podstawie zajmowanego przez nie obszaru skóry.
2. Powierzchowne grzybice naskórkowe, czyli grzybice paznokci, skóry, włosów.

Do grzybicy właściwej skóry zalicza się:


1. Grzybica paznokci (u rąk i nóg). Zakażenie może wystąpić przez zaburzoną pracę tarczycy (zaburzenia hormonalne oraz odporności), czy zwyczajny ucisk (przykładem mogą być ciasne buty). Powodem do wykonania badań mogą być żółte paznokcie o nieregularnym kształcie wraz z rozdwajającą się płytką. Badanie mykologiczne polega na zebraniu materiału biologicznego – w tym wypadku paznokci.
2. Grzybica stóp. Jest to najczęściej występująca grzybica. Najczęściej dochodzi do do zakażenia w lecie – sprzyjająca temperatura oraz wilgoć sprzyjają rozwojowi choroby. Powodem też jest brak obuwia na basenie, prysznicach ogólnodostępnych. W najgorszych przypadkach może dojść do amputacji kończyny (przy nieleczonej grzybicy i cukrzycy). Aby częściej wykonywać badania mykologiczne Warszawa udostępnia najwięcej punktów pobraniowych i diagnostycznych.
3. Grzybica skóry gładkiej. Pojawia się po kontakcie z człowiekiem lub zwierzęciem, który jest nosicielem choroby. Niekiedy dochodzi do zakażenia przez ubranie lub zagrzybione rzeczy. Badanie mykologiczne polega na pobraniu wymazu zarażonego miejsca.

Leczenie grzybicy:


Grzybicy nie należy lekceważyć ze względu na powikłania, jak i możliwość zarażania innych osób. Kiedy wykona się badanie mykologiczne wybiera się metodę leczenia – miejscową (na przykład przy grzybicy stóp) lub ogólną (na przykład przy grzybicy paznokci).

O zakażenie grzybicą nie jest trudno lecz trudno ją wyleczyć (może trwać latami). Dlatego warto pamiętać o zasadach, które mogą zapobiec zarażeniu grzybicą – nie pożyczać butów, nosić klapki na basenie, czy dbać o higienę skóry.

Więcej dowiesz się na stronie http://derm-est.pl/mykologia/