Czy warto wykonywać badania prenatalne?

Medycyna ciągle się rozwija, zatem już na wczesnym etapie ciąży można wykryć wiele wad rozwojowych, czy też chorób. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, bądź też przeprowadzenie operacji jeszcze w łonie matki. Wady i choroby można wykryć poprzez zwykłe badanie usg, jednak lekarz nie stawia wtedy jeszcze diagnozy. Dopiero na podstawie badań prenatalnych jest to możliwe.

Badania prenatalne Katowice – ważne informacje

Badania prenatalne Katowice mogą być refundowane, zatem w pełni darmowe, jeżeli lekarz wyda na nie skierowanie. Należy je wykonać w przypadku podejrzeń u dziecka ciężkich wad rozwojowych, czy też chorób. Również kobiety po 35 roku życia mogą zdecydować się na takie badania, są one też proponowane, gdy w bliskiej rodzinie występują wady genetyczne, czy też kobieta wcześniej urodziła chore dziecko.

Badania prenatalne Katowice – rodzaje

Badania prenatalne w Katowicach mogą być inwazyjne, jak i nieinwazyjne. Te drugie niosą za sobą ryzyko infekcji, czy też zwiększają możliwość poronienia, zatem stosuje się je tylko i wyłącznie w przypadku podejrzeń ciężkich uszkodzeń, czy też wad. Najpopularniejszą i często wykorzystywaną metodą jest amniopunkcja. Zazwyczaj wykonuje się ją między 15, a 16 tygodniem ciąży, ale nie później niż w 18 tygodniu. Polega ona na pobraniu płynu owodniowego, zatem konieczne jest nakłucie jamy macicy. Takie badanie może potwierdzić wady genetyczne, czy też wady cewy nerwowej. Badania prenatalne cena w prywatnej klinice wynosi około 1500 złotych. Badaniem prenatalnym inwazyjnym jest również fetoskopia, obarczona jest ona największym ryzykiem i coraz rzadziej się ją stosuje. Za pomocą tej metody można wykryć wady rozwojowe, ale również leczyć np. dokonać sączkowania wodogłowia. Badania prenatalne cena w tym przypadku wynosi około 800 złotych. W przypadku badań nieinwazyjnych ryzyka zasadniczo nie ma, najczęściej wykonuje się badania genetyczne np. usg genetyczne. Wykorzystuje się w tym przypadku bardzo czułe urządzenie. Badania genetyczne cena to zazwyczaj 200 złotych. Takie badanie jest jednak znacznie dłuższe, niż w przypadku zwykłego usg i wynosi zazwyczaj godzinę.

Badanie genetyczne to także testy biochemiczne takie jak test PAPPA-A. Można także wykonać badania biochemiczne surowicy, które również pozwalają na wykrycie wad rozwojowych. Badania genetyczne cena również wynosi około 200 złotych

Zatem na badania inwazyjne należy tylko i wyłącznie zdecydować się, gdy istnieje ryzyko wad, gdyż prawdopodobieństwo poronienia szacuje się na około 5% do 8%.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.gyncentrum.pl/badania-prenatalne