Dermatologiczne objawy chorób wenerycznych – Kiła

Zmiany skórne należą do jednych z najmniej charakterystycznych objawów chorobowych. Krostki, pęcherzyki, grudki oraz inne zmiany skórne mogą mieć charakter całkowicie niepatologiczny, a z drugiej stanowić mogą o istnieniu poważnego schorzenia ustrojowego. Diagnostyką zmian skórnych zajmują się wyspecjalizowani lekarze-dermatolodzy. Wiele chorób przenoszonych drogą płciową manifestuje się zmianami skórnymi lub śluzówkowymi w obrębie narządów płciowych, ale i nie tylko. Każdy dermatolog to jednocześnie specjalista leczenia chorób przenoszonych drogą płciową, czyli Wenerolog warszawa. Zadaniem jego jest diagnostyka i leczenie STD (z ang. sexually transmitted diseases – choroby przenoszone drogą płciową).

Zmiany skórne w chorobach wenerycznych

Wiele poważnych schorzeń wenerycznych, jak choćby kiła, wyraźnie się manifestuje pewnymi charakterystycznymi zmianami skórnymi. W kontekście syphilisu należy zwrócić uwagę na wielofazowość zmian oraz na ich charakter, który wymaga starannego różnicowania z innymi, mniej poważnymi chorobami. Miejsca takie jak gabinet dermatologiczny w warszawie coraz częściej są odwiedzane przez osoby z niepokojącymi objawami ze strony dróg płciowych. Kiła wbrew pozorom nie pozostaje wcale zapomnianą chorobą: co roku w całej Polsce obserwuje się ponad 1000 nowych zachorowań. Każdy dermatolog warszawa musi więc brać pod uwagę tego typu schorzenia.

Kiła w pierwszym okresie manifestuje się pojawieniem twardego, niebolesnego owrzodzenia w miejscu wniknięcia bakterii. Owrzodzenie to lokalizuje się więc w obrębie trzonu, żołędzi prącia u mężczyzn, a u kobiet w obrębie warg sromowych, pochwy oraz szyjki macicy. Zmiana pierwotna, bo tak jest określana, może pojawić się w jamie ustnej, okolicach odbytu-wszystko zależy od rodzaju kontaktu seksualnego, w którego drodze zostało przekazane zakażenie. Po 3-4 tygodniach owrzodzenie znika i po 9 tygodniach od zakażenia zaobserwować można delikatną, jasnoróżową i rozlaną wysypkę w okolicach brzucha, ud oraz pośladków. Po zniknięciu tej wysypki, w okresie od 9 do 16 tygodnia od zakażenia występuje znacznie wyraźniejsza wysypka, obejmująca zwłaszcza części dłoniowe rąk, przedramiona, twarz. Do tego dołączyć się może powiększenie węzłów chłonnych. Każdy wenerolog warszawa ma na uwadze wyjątkowo specyficzny obraz tych zmian oraz ich dynamikę. W następnym okresie choroby spotkać można objawy charakterystycznego, plackowatego łysienia oraz plamy bielacze na bocznych powierzchniach szyi.

Każdy gabinet dermatologiczny w Warszawie http://derm-est.pl/ oraz innych dużych ośrodkach ma do dyspozycji specjalistyczne laboratoria wenerologiczne, gdzie możliwa jest specjalistyczna diagnostyka. Każdy chory może bardzo szybko uzyskać fachową pomoc i skuteczne leczenie.
Gdy po jakimkolwiek stosunku płciowym zauważymy niepokojące objawy, to pilnie udajmy się do poradni wenerologicznej, a jeśli jej nie ma, to do najbliższego dermatologa. Nawet w prywatnym gabinecie, dermatolog warszawa jest w stanie ocenić szansę i zróżnicować, czy mamy do czynienia z chorobą przenoszoną drogą płciową.