Dermatoskopia – badanie wykrywające czerniaka

Wykonywanie badań w celu wczesnego wykrycia zmian nowotworowych cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Jednym ze sposobów na rozpoznanie czerniaka jest dermatoskopia. Na czym polega to badanie?

Czym jest czerniak?

Czerniak to typ złośliwego nowotworu, który atakuje skórę i błony śluzowe, zwykle u starszych osób białej rasy. Objawem choroby może być pojawiająca się zmiana o charakterystycznym uwypukleniu, a niekiedy także niesymetrycznym zabarwieniu i kształcie. Zdarza się też swędzenie, odczuwanie bólu lub pojawienie wrzodów. Jak pokazują najnowsze statystyki, czerniak pojawia się każdego roku u kilkuset tysięcy ludzi. Nic więc dziwnego, że badanie dermatoskopowe staje się obecnie coraz bardziej powszechne. Trzeba także dodać, że służy ono również do rozpoznawania innego rodzaju schorzeń skórnych, jak świerzb czy rogowacenie łojotokowe.

Dermatoskopia – jak wygląda?

Dermatoskopia to termin, którym określa się badanie przeprowadzane w celu zdiagnozowania nowotworu skóry. Nie jest ono skomplikowane – wystarczy specjalny, niewielki sprzęt, czyli dermatoskop. Warto również zaznaczyć, że badanie nie sprawia bólu ani żadnych nieprzyjemnych odczuć. Pacjent nie musi się też w żaden sposób do niego przygotowywać. Całość nie trwa długo – zaledwie kilkanaście minut – i nie jest inwazyjne. Lekarz przykłada do skóry pacjenta dermatoskop, który posiada właściwości powiększające. Dzięki temu specjalista może przyjrzeć się zmianom (np. pieprzykom) i ocenić je pod kątem występowania nowotworu złośliwego, zwracając uwagę na kilka cech. Najczęściej chodzi o symetryczność, równość, jednolitość, powiększenie i wzniesienie ponad powierzchnię skórną.

Badanie dermatoskopowe – kiedy i jaki koszt?

Najkorzystniejsze dla pacjenta jest oczywiście systematyczne wykonywanie dermatoskopii w celu profilaktyki nowotworowej. Polecane jest to zwłaszcza osobom o bardzo jasnej karnacji oraz posiadaczom piegów lub innych zmian. Są także sytuacje, w których przeprowadzenie badania jest niezbędne. Obowiązkowo powinny zdecydować się na nie osoby, u których znienacka pojawiły się podejrzane zmiany na skórze – zwłaszcza gdy wywołują ból, mają dziwny, niejednolity kolor lub powodują krwawienie i swędzenie. Dermatoskopię przeprowadza się bezpłatnie w ramach NFZ, natomiast za badanie wykonywane prywatnie trzeba zapłacić średnio 200 zł.