Jak pozbyć się pokrzywki na twarzy?

Pokrzywka na twarzy to nie tylko dolegliwość sprawiająca, że twarz swędzi i piecze, ale także dająca niezbyt estetyczny efekt. W jaki sposób szybko pozbyć się problemu? Jeżeli pojawił się on pierwszy raz i nie towarzyszą mu inne symptomy, można spróbować poradzić sobie bez pomocy lekarza. Jeżeli jednak pokrzywka nie zniknie w ciągu kilkunastu godzin, trzeba wybrać się na wizytę.

Ustalenie przyczyn i ich eliminacja

Najczęściej pokrzywka na twarzy pojawia się na skutek reakcji alergicznej. Niekiedy można stwierdzić, co było tego przyczyną, na przykład jakiś nowy rodzaj jedzenia, taki jak owoce morza. Inną przyczyną może być nowy kosmetyk czy po prostu zmiana temperatury. Jeżeli oprócz pokrzywki nie ma innych objawów, takich jak puchnięcie języka, wymioty, ból brzucha, można problem po prostu przeczekać.

Trzeba także pamiętać o konieczności eliminacji pokarmu czy kremu, który wywołał pokrzywkę na twarzy. Dla pewności można dokonać ponownej ekspozycji za jakiś czas, by upewnić się, czy chodziło właśnie o ten konkretny czynnik.

Pomoc z apteki

W przypadku, kiedy chcemy doznać szybkiej ulgi, zaś podejrzewamy, że przyczyną pokrzywki na twarzy było uczulenie, można sięgnąć po preparaty bez recepty. Przede wszystkim warto wypić wapno musujące i spożywać je regularnie, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Kolejna kwestia to leki antyhistaminowe.

Bez recepty można dostać wiele leków, które szybko łagodzą objawy alergii, niezależnie czy jest ona kontaktowa czy wziewna. Chodzi o leki antyhistaminowe. Farmaceuta z pewnością poradzi jakiś preparat nowej generacji, który nie będzie powodował senności. Szybką poprawę stanu twarzy przyniesie także maść z hydrokortyzonem, ale nie wolno jej używać na twarz dłużej niż 3 dni.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeżeli oprócz pokrzywki na twarzy pojawiają się niepokojące objawy, mogące świadczyć o wstrząsie anafilaktycznym, należy jak najszybciej udać się do lekarza lub nawet wezwać pogotowie ratunkowe do domu, ponieważ jest to stan zagrażający życiu, szczególnie w przypadku dzieci.

Kiedy pokrzywka na twarzy robi się problemem przewlekłym, to znaczy nie znika po kilku dniach i nie uda się ustalić jej przyczyny, również konieczna jest wizyta lekarska. Niekiedy może być ona symptomem choroby wirusowej czy bakteryjnej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki