Jak wybierać wózki do sprzątania

W wielu obiektach komercyjnych codzienne sprzątanie jest koniecznością. Z tego powodu równie ważne staje się wybranie profesjonalnych zestawów do sprzątania, które ułatwią wykonywanie codziennych obowiązków, a dzięki wykorzystanym rozwiązaniom – usprawnią sprzątanie. Jak zatem wybierać wózki do sprzątania?

Wielkość sprzątanej powierzchni


Pierwszym kryterium przy wyborze wózka do sprzątania powinna być wielkość sprzątanej powierzchni, przypadająca na jednego pracownika. Od tego zależy, czy jezdny mop z wiaderkiem, osadzone na jezdnym stelażu na kółkach, będą wyposażone w jedno wiadro do płukania mopa czy może takie wiadra będą co najmniej 2. O ile specjalna prasa do wyciskania mopa jest konieczna jako wyposażenie zestawu do sprzątania, o tyle reszta elementów już zależy do dodatkowych czynności, jakie pracownik sprzątający wykonuje. Przy konieczności zmywania powierzchni biurowej względnie jej ręcznego odkurzania z drobnych osadów wystarczy niewielki wózek z miejscem na mopa czy na szczotkę, w przypadku dodatkowych czynności sprzątających wskazane są większe wózki z dodatkowym miejscem na środki do sprzątania czy z możliwością zawieszenia worka na śmieci.

System jezdny i dodatkowe rozwiązania


Większość zestawów do sprzątania jest umieszczonych na stelażach, które stanowią podstawę do stworzenia wózka do sprzątania. W wersji podstawowej taki wózek może być wykonany z tworzywa sztucznego, bardziej profesjonalne zestawy to wózki metalowe. Ważnym elementem jest w nich możliwość manewrowania wózkiem, zatem istotny z punktu widzenia pracownika jest mechanizm do jego prowadzenia, najlepiej w postaci przekładanej rączki z możliwością regulowania jej wysokości. System jezdny powinien umożliwiać swobodne przesuwanie wózka, także z dodatkowym obciążeniem w postaci sprzętu do sprzątania. Przy sprzątaniu większych powierzchni istotną częścią takiego wózka może być wyposażenie go w dodatkowe półki, także zawieszane, które można przeznaczyć na dowolne przedmioty, w tym artykuły sanitarne. Dodatkowe ochrony boczne mogą być przydatne, jednak ich posiadanie nie przekłada się w konkretny sposób na ułatwienie sprzątania.

Przy wybieraniu wózka należy również pamiętać o jego wielkości i ciężkości. Jeśli pracownicy zajmujący się sprzątaniem mogą często zmieniać wodę czy też ich obowiązki ograniczają się jedynie do sprzątania, a tak się najczęściej dzieje przy sprzątaniu obiektów użyteczności publicznej, wówczas w zupełności wystarczy niewielki wózek jezdny z miejscem na mop, wiaderko oraz z prasą do wyciskania mopa.

Wózki do sprzątania, mopy i zestawy przyrządów do sprzątania znajdziesz w serwisie mopy-ceg.pl