Jak zmotywować się do ćwiczeń?

Bardzo popularne stwierdzenie mówi o tym, że tak naprawdę motywacja zaczyna się w momencie, kiedy czegoś się bardzo, bardzo chce. Nadwaga jest uciążliwa, przeszkadza w codziennych czynnościach, bardzo inwazyjnie wpływa na poczucie wartości samego siebie, nic więc dziwnego, że chęć zmiany tego stanu rzeczy jest bardzo ważna dla wielu osób. Przekonanie siebie do zdrowego trybu życia  często przychodzi znacznie łatwiej, niż motywacja do wysiłku fizycznego. Dlaczego tak jest? I jak należy motywować się do ćwiczeń?

Nie ukrywajmy, dla osoby, która boryka się z nadwaga lub otyłością, nawet najmniejszy wysiłek jest ogromnym wyzwaniem. Trzy piętra pozbawiają oddechu, o bieganiu do autobusu nie ma mowy, a dłuższy spacer przypomina o sobie zakwasami w następny poranek. Aktywność fizyczna jest bolesna, trudna, ciężko wykonać prosty zestaw ćwiczeń znaleziony w sieci. Szybko przychodzi rezygnacja oraz zwątpienie. Często wraz z negatywnym nastawieniem do ćwiczeń porzuca się również dietę, ponieważ zdecydowanie łatwiej jest usiąść przed telewizorem z ulubioną kanapką i przekąskami niż podjąć decyzję o walce ze swoimi słabościami.

Nie zaczynaj od olimpiady!

Bardzo często motywacja podpowiada: wstaniesz o 5:30, ubierzesz szybko przygotowane wygodne spodenki, koszulkę i pójdziesz biegać po lesie! Wizja jest piękna i emocjonująca, oto nareszcie nastąpi wielki przełom i pokocham aktywność fizyczną! W rzeczywistości najpewniej wstaniesz nieco później, zaspany i zziębnięty wyjdziesz przed dom, dotrzesz do miejsca gdzie twój jogging miał się rozpocząć, przetruchtasz 500 metrów i zabraknie ci oddechu, mięśnie będą palić żywym ogniem, a żołądek będzie się skręcał z niewiadomego powodu. Będziesz czuł się przegranym w tej walce, a następnego dnia rano nie będzie ci się chciało wstawać, bo i po co iść taki kawałek, żeby przebiec tak niewielką odległość. I to jest często największy błąd osób, które zaczynają się odchudzać, zwłaszcza tych, które walczą z otyłością lub dużą nadwagą. To, że zacząłeś jest ogromnym sukcesem, a każdego dnia będziesz w stanie przebiec kolejne 200-300 metrów więcej. W skali twojego wyobrażenia będzie to wciąż niewiele, ale w twoim organizmie ten proces będzie się już dział. Ciało będzie stawało się silniejsze, bardziej wydolne, rozmiary będą się minimalnie zmniejszać, czego nie zobaczysz, jeżeli przerwiesz swoje małe ćwiczenia.

Nie zmuszaj się!

Jeżeli najmniejsza myśl o bieganiu sprawia, że chce ci się płakać to po prostu tego nie rób. Miej jednak świadomość, że aktywność fizyczna będzie kluczowa dla obniżenia twojej wagi, więc trzeba będzie sobie znaleźć inny jej rodzaj. Możesz chodzić na basen, możesz świetnie bawić się na zumbie lub fitnessie, możesz też rozciągać się do bólu w czasie godzinnego treningu callanetics. Jeżeli ćwiczenia w domu cie nie kręcą lub ciężko ci się do nich zmotywować odważ się i kup karnet na siłownię! Po pierwsze będzie ci szkoda wydanych pieniędzy, a po drugie widok sylwetek, które zmieniają się na twoich oczach motywuje jak nic innego. Próbuj, po prostu próbuj: tenis, nornic wal king, siatkówka czy nawet spacery. W sieci istnieje wiele nagrań zestawów ćwiczeń, które zagwarantują zarówno spadek wagi, jak i imponującą rzeźbę.

I nie zapominaj o najważniejszym…

Czas i tak minie. Jeżeli spędzisz go na kanapie lub przed monitorem komputera wraz ze swoimi ulubionymi daniami, to nic się w twoim życiu nie zmieni. Zadyszka będzie dokuczała coraz bardziej, wydolność organizmu będzie żadna. W sklepach będzie coraz mniej ubrać w twoim rozmiarze, nie mówiąc już o tym, że w niczym nie będzie się wyglądało dobrze. Nie oszukujmy się, nadwaga i otyłość oszpecają ciało, zabierają ci rysy twarzy, wcięcie w talii, ładnie zarysowane uda. Wszystko wygląda na zbyt małe, ludzie przyglądają się lekko kpiąco i to wszystko sprawia ci ból. A przecież nie musi tak być! Pomyśl o tych wszystkich zazdrosnych spojrzeniach koleżanek, ogromnej satysfakcji z walki z samym sobą, z której wychodzi się jako zwycięzca. Nie ma chyba większej radości niż udowodnienie sobie i całemu światu tego, że jest się odważnym, silnym człowiekiem, który pewnie sięga po swoje marzenia.

Materiał powstał we współpracy ze specjalistami z apteki Cefarm24.pl – oferującej m.in. suplementy dla początkujących sportowców i fanów aktywnego spędzania czasu.