Przyczyny powstawania pokrzywki na ciele

Pokrzywka to zmiany skórne, które polegają na występowaniu na ciele (twarzy, ramion, brzucha, czy szyi lub dekoltu) zaczerwienienia. Jest to ten typ zaczerwienienia, który występuje również po kontakcie ciała z pokrzywą. Stąd też nazwa schorzenia. Pokrzywka może dotknąć nas w każdym wiek i być wynikiem niezliczonej ilości czynników oddziałujących na nasze ciało. Zwykle znika po leczeniu lub samoistnie, nie pozostawiając po sobie żadnych blizn ani śladów.

Czy pokrzywka boli?

Pokrzywka na skórze nie powoduje bólu, ale jej występowanie może wiązać się z odczuwalnym swędzeniem. Drapanie skóry z pokrzywką oczywiście nie spowoduje, że pokrzywka rozniesie się na dalsze partie ciała. Jednak nie drapmy nigdy skóry zbyt mocno – doprowadzamy w ten sposób do jej podrażnienia, a nawet do uszkodzeń!

Pokrzywka bez wyraźnej przyczyny

Ocenia się, że średnio 80-90% przypadków pokrzywki, która występuje w organizmie człowieka nie podlega żadnemu jasnemu diagnozowaniu. Czynników, które wywołują pokrzywkę jest tak wiele, że potrzebne są specjalistyczne, długotrwałe i bardzo kosztowne badania, aby ustalić, który czynnik konkretnie działa najmocniej. Dlatego stosuje się głównie leczenie objawowe: zalecza się pokrzywkę, ale nie niweluje jej przyczyny. Szczególnie często stosuje się leczenie pokrzywki na twarzy, bo jest to problem nie tylko zdrowotny, ale również estetyczny. Zaczerwienienia nie wyglądają zdrowo ani ładnie.

Pokrzywka po leczeniu antybiotykami

Zdarza się jednak, że pokrzywka na twarzy lub w innych częściach ciała występuje nagle i można jasno powiązać pewne wydarzenia z życia z pojawieniem się tego schorzenia. Pokrzywka czasami pojawia się na skórze po leczeniu antybiotykami i innymi lekami o silnym działaniu. Mamy wówczas do czynienia z jej dość znacznym nasileniem oraz długim czasem trwania (ponad 6 tygodni). Zmiany są widoczne i na tyle uciążliwe, że pacjent zwykle zgłasza się do lekarza w celu leczenia.

Pokrzywka jako reakcja na pożywienie

Niektóre składniki naszego codziennego menu są szczególnie pokrzywko-genne. Należą do nich między innymi orzeszki ziemne, laskowe, a także niektóre ryby oraz jajka kurze. Dodatkowo, alergenem tutaj może być mleko oraz pszenica. W zasadzie tych pokarmów jest tak wiele, że potrzebne byłyby silne badania przesiewowe, które dałyby nam jaśniejszy obraz sytuacji. Pamiętajmy jednak, że zawsze warto wyrzucić z naszego jedzenia glutaminian sodu, czy barwniki – one też często doprowadzają do powstawania pokrzywek, a są dodatkowo toksyczne pod wieloma innymi względami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki