Rakieta do badmintona dla osób początkujących – jaką wybrać

Badminton nie jest sportem wyłącznie dla profesjonalnych zawodników. To popularna dyscyplina sportowa, którą ludzie lubią się zajmować w wolnych chwilach, gdy za oknem panuje piękna pogoda. To właśnie wtedy inwestują w specjalne akcesoria do badmintona, wyciągają swoje stare rakietki i ruszają na mecz. Jakie jednak rakiety będą odpowiednie dla osób stawiających pierwsze kroki na boisku?

Rakieta do swobodnej gry

Amatorzy chcą zwykle swobodnie i bez problemów kierować swoją rakietą. W tym celu powinni się zdecydować na te nieco bardziej elastyczne. To one podczas uderzenie delikatnie się odginają, co pozwala im skumulować energię. Dzięki temu nie trzeba wkładać zbyt wiele siły w to, by odbita lotka poleciała daleko.

badminton-1428046_960_720

Wraz z nabywaniem umiejętności warto skierować się w stronę rakiet średnio-elastycznych a później bardzo sztywnych. Początkujący nie powinni jednak ich wybierać, bo przez to szybko zniechęcą się do gry.

Idealny materiał rakiety

Dawniej niektóre elementy akcesoriów do badmintona były wykonywane z drewna, jednak obecnie są one po prostu antykami. W sklepach najczęściej pojawiają się więc rakiety aluminiowe, jednak wbrew pozorom nie są one dobrym wyborem. Generalnie mają one (w porównaniu z innymi materiałami z których wykonywane są rakiety) sporą wagę, co może niepotrzebnie nadwyrężać nadgarstki. Osoby grające rzadziej łatwo mogą nabawić urazów.

Najlepszym wyborem zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych będą rakiety wykonane z włókna węglowego lub grafitu. Dzięki temu materiałowi paletki są stosunkowo lekkie, więc nie ma takiej możliwości, by zrobić sobie nimi krzywdę. Zawodnik unika wtedy urazów nadgarstków, które mogłyby go wykluczyć z gry. Dodatkową zaletą tego typu materiału jest wieloletnia trwałość i żywotność.

Pozostałe parametry

Wybierając rakiety do badmintona warto kierować się ich wagą. Rakietami lekkimi można bez problemu manewrować i z przyjemnością nimi kierować. Te cięższe nierzadko doprowadzają początkujących do wyrobienia sobie złych nawyków. Mogą także obciążać nadgarstki, więc doprowadzić do urazów, których zawodnicy woleliby raczej uniknąć.

Kształt głowicy rakiety powinien być izometryczny, czyli kwadratowy. Na takim sprzęcie pole odbicia lotki jest większe, co ułatwia początkującym grę. Znacznie łatwiej jest im wtedy trafić w lotkę i pokierować ją w dowolne miejsce na polu boiska swojego rywala. Rakiety owalne lepiej więc zostawić zaawansowanym graczom, którzy wiedzą już, jak dokładnie trafiać swoim sprzętem w lotkę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Badmintomania.pl