Techniki wykorzystywane w masażu relaksacyjnym

Na całym świecie ludzie od lat korzystają z różnych technik relaksacji. Jedną z tych najpopularniejszych jest masaż relaksacyjny – metoda wpływająca pozytywnie i na ciało, i na samą dusze. Efekt odprężenia uzyskuje się w tym przypadku przy pomocy różnych technik. Każda z nich inaczej oddziałuje na masowaną osobę.

Rodzaje masażu relaksacyjnego

Rodzajów samego masażu relaksacyjnego jest bardzo dużo. Osobom, które nigdy wcześniej nie korzystały z podobnych zabiegów, nieraz ciężko jest dopasować go do własnych potrzeb. Warto zatem za pierwszym razem wybrać się na masaż klasyczny. Będzie on idealnym wyborem dla każdego człowieka.

Mimo iż masaże różnią się od siebie wieloma cechami, mają kilka elementów wspólnych. Przede wszystkim zawsze oddziałują bezpośrednio na ciało, choć obejmują jego różne części. Relaksacyjne masaże zawsze wpływają też pośrednio na psychikę. Poprawiają jej stan i działają zdecydowanie odprężająco.

Dodatkowa aromaterapia

Skoro głównym zadaniem masażu relaksacyjnego jest odprężanie ciała i umysłu, dość często wykorzystuje się w nim samą aromaterapię. Różnego rodzaju olejki zapachowe, zwłaszcza te różane bądź lawendowe, kreują wyjątkowo uspokajającą atmosferę i po części przygotowują człowieka do dalszego zabiegu. Doskonale działają też na zmysły i sprawiają, że masaż staje się o niebo przyjemniejszy.

Oprócz aromatycznych produktów w gabinetach terapii manualnej stosuje się środki ułatwiające poślizg. Nakładana na całe ciało oliwka pomaga masażyście prowadzić płynne i jednolite ruchy. Skóra pacjenta dzięki takim środkom jest też dodatkowo zabezpieczona i mniej narażona na jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne.

Różne techniki

Masaż relaksacyjny dość mocno przypomina standardowy i popularny masaż klasyczny. Czerpie z niego garściami, ponieważ też wykorzystuje przede wszystkim ruchy głaszczące, uciskające oraz ugniatające. Wszystkie wykonywane są przy odpowiednim nacisku, dopasowanym do odporności samego pacjenta.

Podczas masażu relaksacyjnego nigdy nie wykonuje się bardzo intensywnych czy energicznych ruchów. Ten zabieg ma człowieka uspokajać, podczas gdy mocniejsze ucieranie czy silne ugniatanie mogłyby zaburzyć odpoczynek. Uczucie pełnego relaksu uzyskuje się wyłącznie przy pomocy delikatnych, powolnych i spokojnych ruchów. Każdy masażysta powinien mieć je opanowane do perfekcji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA