Walcząc z Alzheimerem

Tematy śmierci i chorób, szczególnie jeśli dotyczą bliskich nam osób, nigdy nie są proste i łatwe. Jednakże nie możemy wiecznie zamiatać trudnych tematów pod dywan- łatwiej będzie nam pogodzić się z pewnymi rzeczami, jeśli odważnie stawimy temu czoła. Jaki temat jest zaś wyjątkowo trudny?

Choroby neurodegeneracyjne

Choroby generalnie towarzyszą starości- to normalne. Jednakże większość chorób nie budzi w nas jakiegoś większego lęku. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że starszej osobie trzeba pomóc np. zrobić zakupy, posprzątać mieszkanie, że trzeba w ogóle jakoś dostosować mieszkanie do problemów takiej osoby np. kupić brodzik w miejsce wanny.

Jednak choroby neurodegeneracyjne jak np. choroba Alzheimera są czymś zupełnie innych. Przede wszystkim tutaj musimy patrzeć, jak bliska nam osoba z dnia na dzień zapomina coraz więcej, coraz bardzie gubi się w dzisiejszym świecie, przestaje cokolwiek rozpoznawać. Jest to dla nas też trudne z innego powodu. Otóż- jak mamy zajmować się taką osobą?

Opieka nad pacjentem z Alzheimerem

Taka osoba wymaga bowiem praktycznie dwudziestoczterogodzinnej opieki. Tymczasem nam trudno jest wziąć nawet dzień wolnego a co tu w ogóle mówić o takim ułożeniu grafiku, żeby zawsze ktoś z rodziny był z daną starszą osobą. Szczególnie problem ten dotyczy mieszkańców dużych miast jak np. Warszawy. Tu naprawdę wiele osób musiałoby wybierać pomiędzy opieką na starszą osobą a pracą. A może istnieje inne rozwiązanie?

Tak! Jest nim dom opieki. Jednak wiele osób, jak słyszy słowa “dom opieki alzheimer Warszawa” już zupełnie blednie z strachu. Nakarmieni przez media obawiamy się najgorszego- że w tym domu opieki dochodzi do nadużyć, że tutaj nie da się o ludzi, że sąsiedzi pomyślą o nas, że jesteśmy okrutni itp.

Domy opieki w mazowieckim

Tymczasem prawda wygląda nieco inaczej. W większości domów spokojnej starości pracują osoby, które lubią swój zawód, cenią chwile przebyte z seniorami i czerpią radość z pomagania im. Ponadto w takich domach nasz senior ma ciekawe zajęcia, całodobową opiekę. Wbrew pozorom zatem naprawdę warto rozważyć umieszczenie naszego seniora w domu opieki.

Jak znaleźć taki dom opieki? Nic łatwiejszego! Dzisiaj wystarczy wpisać w przeglądarkę “dom opieki mazowieckie” czy podobną frazę i przejrzeć wyniki wyszukiwania, wybrać dom opieki, który najbardziej przypadł nam do gustu i odwiedzić go osobiście. Warto porozmawiać z pracownikami, spojrzeć w jaski sposób zwracają się oni do seniorów, zobaczyć jak taki dom wygląda wewnątrz. Ponadto trzeba dokładnie ustalić, co zawiera cena za pobyt.

Materiały do artykułu dostarczył Kaśmin – dom opieki alzheimer warszawa.